Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szatan z siódmej klasy - streszczenie - strona 3

wrażenie na Adasiu, który ostatecznie decyduje się zamieszkać przez jakiś czas w domu Gąsowskich i pomóc w rozwiązaniu tajemniczej sprawy. 

IV.Dwie brody i człowiek-widmo.

Dom Gąsowskich to około trzystuletni, mocno podniszczony przez czas dworek. Zamieszkują go: Iwo Gąsowski (brat profesora, pasjonujący się matematyką), Ewa Gąsowska (cicha, uczynna, wiecznie schorowana matka Wandy) oraz młodziutka Wanda. Przywitanie Adasia odbywa się w serdecznej, gościnnej atmosferze. Rodzina z ciekawością przygląda się chłopcu, który według profesora ma pomóc w sprawie tajemniczej kradzieży. Adaś nie marnuje czasu, zwiedza dworek, przyglądając się szczególnie każdym drzwiom i zbiera informacje o tajemniczym gościu. Niestety rodzina nie potrafi podać konkretnych informacji na temat domniemanego złodzieja. Wieczorem chłopiec wybiera się na spacer w towarzystwie Wandy. W mroku dostrzega skradającą się do domu postać, śledzi ją, ale niespodziewanie zostaje ogłuszony i traci przytomność.

V.Po rozbitej głowie chodzi Francuz.

Adaś budzi się następnego dnia. Okazuje się, że nieprzytomnego chłopca przyniosła do domu Wanda. Cała rodzina nie może darować sobie tego, że gość ucierpiał w starciu ze złodziejem. Niedoszły bohater jest z kolei zawstydzony tym, że dał się tak łatwo podejść. Kolejne dni upływają chłopcu na leżeniu w łóżku i intensywnych rozmyślaniach nad tym, co jest prawdziwym celem złodzieja. Dyskusje z profesorem nie rozwiewają żadnych wątpliwości. Nikt nie potrafi skojarzyć postaci Francuza z przeszłością domu. Adaś sugeruje, by dowiedzieć się czegoś o przeszłości dworku, więc Wanda prowadzi go na strych – przechowalnię rodzinnych pamiątek.

VI.W mrokach tli się światełko.

Strych Gąsowskich to składowisko rupieci gromadzonych przez kilka pokoleń. Adaś, Wanda i profesor długo przeczesują