Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szatan z siódmej klasy - streszczenie - strona 7

wciąż grozi śmiercią. Wszyscy wskakują do wody, a Francuz bohatersko holuje jednego z chłopców na brzeg. W obozie kolejne niezwykłe spotkanie – Adasia wita przejęty Szostak, jeszcze jeden „ocalony” przez niego kolega (tym razem w aferze o zagubione 100 złotych). Harcerze decydują się na szybkie zwinięcie obozu. Adaś wysyła ich do parku Gąsowskich, a sam wraz z grupą chłopców zabiera chorego Francuza na plebanię księdza Kazuro. Kapłan gościnnie przyjmuje nocnych przybyszów, obiecując chronić schorowanego gościa. Udziela też bezcennych informacji o zaginionych drzwiach z domku ogrodnika Gąsowskich – na drzwiach kiedyś przeniesiono na plebanię pewnego rannego księdza. Gdy wyzdrowiał, drzwi wstawiono do budynku miejscowej szkółki. Rankiem chłopiec odnajduje na drzwiach kolejny trop, wskazujący na informację ukrytą na portrecie brodatego przodka Gąsowskich. 

XII.„Puk, puk w okieneczko…”

W tym samym czasie rodzina Gąsowskich otrzymuje list pisany prze Adasia pod okiem złodziei. Profesor, zdziwiony nieścisłościami w zapiskach Cisowskiego („Ejgoła” zamiast „Bejgoła”), odczytuje ukryty przekaz. Hasło „strzeżcie domu” wzbudza jeszcze większą panikę i daje do myślenia mieszkańcom dworku. Na szczęście pojawia się Burski i wyjaśnia, że Cisowski jest bezpieczny. Późną nocą do okna profesora puka sam Adaś. Chłopiec, wraz z kolegą przygotowuje jakiś podstęp i uspokaja zatroskanego profesora, obiecując ostatecznie rozwiązać sprawę skarbu.

XIII.Któż to z płaskiego nie chce jeść talerza?
 
Rankiem w dworze pojawia się Adaś, głośno oznajmiając rodzinie swoje przybycie i informując (równie głośno), że wieczorem nastąpi wykopanie cennego skarbu. Gąsowscy nie kryją radości z powrotu chłopca, nie rozumieją jednak konieczności czekania na zapadnięcie zmroku. Wieczorem Adaś, Burski i bracia Gąsowscy